Bezpieczeństwo na wysokościach — dlaczego jest tak ważne?

0
647

Każda praca na wysokościach wiąże się z ryzykiem, dlatego regulowana jest wieloma rygorystycznymi przepisami. Wszelkie zabezpieczenia, które chronią przed nieszczęśliwymi wypadkami, są kluczowe w przypadku każdego pracownika, który naraża w ten sposób swoje życie i zdrowie. Z tego względu należy ściśle przestrzegać obowiązujących norm. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę —  wyjaśniamy poniżej.

Sprzęt wysokościowy: kiedy należy stosować?

Wśród najczęściej spotykanego asortymentu do pracy na wysokościach możemy spotkać różnego rodzaju systemy asekuracji w tym również, niezwykle popularne, szelki. Zgodnie z obowiązującym prawem pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia sprzętu wysokościowego w przypadku prac realizowanych powyżej 2 m od poziomu podłogi, czy też innego podłoża zewnętrznego. W praktyce oznacza to, że tego typu ochrona będzie niezbędna m.in. podczas:

  • prac dekarskich,
  • wykonywania elewacji,
  • prac związanych z izolacją budynku,
  • remontów i budowy mostu,
  • mycia okien,
  • rozbiórek,
  • budowy obiektów,
  • prac na terenach zielonych np. w trakcie przycinki drzew.

Zgodnie z BHP należy zadbać nie tylko o niezbędne narzędzia dla pracowników, ale również o otoczenie, w którym pracują. Z tego powodu warto inwestować w kompleksowe rozwiązania: począwszy od odzieży, poprzez szkolenia i audyty. Obecnie jednym z pionierów w tej dziedzinie jest firma Accen, która jest liderem zabezpieczenia przestrzeni.

Najważniejsze wymagania

Nie sposób wymienić wszystkie wymagania dotyczące pracy na wysokościach. Przeszkolenie podstawowe i okresowe z BHP, powinni przejść wszyscy pracownicy, którzy pracują na tego typu stanowiskach. Jednak to nie wszystko. Każda osoba pracująca powyżej 2m od podłoża musi umieć sprawnie posługiwać się urządzeniami zabezpieczającymi oraz środkami ochrony osobistej. Ponadto, powinna posiadać książeczkę kwalifikacyjną, w której widnieją aktualnie informacje na temat stan zdrowia.

Chociaż na rynku nie brakuje różnego rodzaju zabezpieczeń związanych z wykonywaniem prac na wysokościach, warto zwrócić uwagę na to, aby oferowany sprzęt i rozwiązania były zgodne z aktualnymi normami.

Z danych, które publikuje Główny Urząd Statystyczny, wynika, że powodem większości wypadków w pracy jest nieodpowiednie zachowanie pracowników. Co ciekawe, dotyczy to także osób z długim stażem, które mają ogromne doświadczenie i wiele certyfikatów. Regularne szkolenia oraz audyty, pozwalają uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji i dają jednocześnie pewność, że dany zespół posiada aktualną wiedzę na temat obowiązujących przepisów.