W niniejszym artykule przedstawiamy regały wspornikowe, które są alternatywą dla regałów paletowych i słyną z tego, że dobrze sprawdzają się do przechowywania materiałów dłużycowych. Jakie jest ich zastosowanie oraz czym się charakteryzują?
Czym są regały wspornikowe?
Regały wspornikowe to specjalny rodzaj regałów magazynowych do składowania elementów dłużycowych. Są także nazywane regałami dłużycowymi. Wykorzystuje się je do składowania ładunków o podłużnym kształcie, z reguły przekraczającym 200 centymetrów. Przechowywanie takich towarów na zwykłych regałach paletowych często jest niemożliwe.
Regały wspornikowe wyglądają jak słupy z zawieszonymi poziomymi ramionami. Dzięki specjalnej technologii możliwe jest zawieszenie ramion po obu stronach słupów nośnych. Słupy nośne i ramiona wykonane są ze stali zimnowalcowanej, dzięki czemu są one niezwykle odporne na duże przeciążenia.
Regały tego typu odznaczają się stabilną konstrukcją i niezawodnością. Jest to rozwiązanie, które dobrze radzi sobie z dużymi obciążeniami, gdyż obciążenie przypadające na wspornik może wynosić od 50 do nawet 2000kg.
Gdzie stosowane są regały wspornikowe?
Regały wspornikowe są stosowane najczęściej w magazynach i centrach dystrybucyjnych, w których przechowywane są podłużne towary, takie jak np. profile stalowe, płyty z tworzyw sztucznych, wiązary dachowe, deski drewniane, rury PCV, rury stalowe oraz wszelkie inne materiały budowalne o podłużnym kształcie.
Regały są umiejscowione w odpowiedniej odległości od siebie, tak aby możliwe było umiejscowienie określanego materiału na półce regału. Pomiędzy jednym a drugim regałem wspornikowym musi być dostępna odpowiednio duża ilość miejsca, by móc poruszać się wózkiem widłowym, na którym są układane palety. Warto jednak zauważyć, że alejki dla wózków nie muszą być wyjątkowo szerokie, dzięki czemu regały wspornikowe uchodzą za rozwiązanie, które jest cenione za optymalizacje wykorzystania powierzchni magazynowej.
Można zamówić regały tego typu o spersonalizowanych wymiarach. Tak aby regały były dostosowane przechowywania określonych materiałów oraz żeby były dostosowane do specyfiki magazynu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na fakt, że wysokość regałów tego typu może się mocno różnić. W zależności od potrzeb magazynu może to być od 2 do nawet 10 metrów.
Podsumowanie
Podsumowując, regały wspornikowe są godnym rozważenia rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie standardowe regały paletowe nie zdają egzaminu. W szczególności dobrze sprawdzają się do przechowywania materiałów dłużycowych.