Jak przebiega proces malowania proszkowego?

0
790

Nanoszenie farby zgodnie z technologią malowania proszkowego polega na użyciu pistoletu elektrostatycznego wykorzystującego siłę sprężonego powietrza. Proszek, w momencie rozpylania jest przyciągany przez uziemione elementy (powierzchnie metalowe). Cały proces odbywa się w kabinie malarskiej zwanej malarnią lub lakiernią (np. malarnia proszkowa Kraków lub lakiernia proszkowa Kraków). Przed przystąpieniem do lakierowania proszkowego niezbędne jest precyzyjne oczyszczenie malowanej powierzchni. W tym celu przeprowadza się odtłuszczanie, płukanie w czystej wodzie oraz zastosowanie preperatów działających przeciw korozji. Po przeprowadzeniu natrysku elementy pokryte farbą są nagrzewane do wysokiej temperatury (140-200 stopni) w celu polimeryzacji. 

Zalety malowania proszkowego

Malowanie proszkowe (np. malowanie proszkowe Kraków lub lakierowanie proszkowe Kraków) ma wiele zalet. Przede wszystkim wygląda bardzo estetycznie i chroni powierzchnię przed korozją. Ponadto, jest ekologiczne gdyż w procesie lakierniczym nie występuje emisja rozpuszczalników i rozcieńczalników do środowiska, ponadto cechą charakterystyczną jest znaczna oszczędność energetyczna. To co przede wszystkim cenią sobie entuzjaści suchego malowania to efekt w postaci równej, gładkiej powłoki, która doskonale maskuje niedokładności obróbki mechanicznej. Na koniec trzeba wspomnieć o mocnym zabezpieczeniu antykorozyjnym. 

Długa lista zalet i stosunkowo prosty proces pokrycia materiału farbą sprawiły, że malowanie proszkowe uchodzi za jedną z lepszych metod nakładania farby na metalowe powierzchnie.