Jak wygląda proces odnawiania felg stalowych i aluminiowych?

0
438

Zainteresowanie kompleksową renowacją felg rośnie, dlatego też w niniejszym artykule przedstawiamy, jak można przywrócić zniszczonym felgom ich dawny blask.

Jak wykonywane jest odnawianie felg?

Najpierw wykonywana jest tak zwana obróbka wstępna w postaci piaskowania, śrutowania oraz odlakierowywania. Proces ten wykonywany przy wykorzystaniu odpowiednio mocnego ciśnienia, które skutecznie usuwa rdzę, naloty, nagary oraz starą powłokę lakierniczą.

Następnie trzeba przygotować odnawianą powierzchnię w postaci naniesienia pasywnej warstwy polimeru. W tym celu wykonywane jest odtłuszczanie, fosforanowanie, żelazowe, płukanie, wytworzenie powłoki pasywnej np. za pomocą tak zwanej metody No-Rinse.

Po wykonaniu obróbki wstępnej można wykonać lakierowanie proszkowe. Z reguły naniesienie lakieru odbywa się za pomocą metody elektrostatycznej. Metoda ta wykorzystuje elektrostatykę oraz wysoką temperaturą osiągającą nawet 200 stopni Celsjusza. Ważne jest dokładne i umiejętne pokrycie felgi powłoką lakierniczą. W celu zabezpieczenia felgi przed korozją wystarczająca jest jedna warstwa. Jednak dla zwiększenia estetyki z reguły stosowane są dwie warstwy. Przy czym druga decyduje o kolorze felgi. W wyjątkowych przypadkach (z reguły na specjalne życzenie klienta) stosowane są trzy warstwy. Trzecia warstwa to z reguły bezbarwny lakier, który jest stosowany w celu jeszcze mocniejszego zabezpieczenia felgi.

Odnowiona felga wygląda jak nowa i jest zabezpieczona przed korozją.

Prawidłowo naniesiony lakier pozwala zachować wysoką ochronę przed korozją i jednocześnie wygląda bardzo estetycznie. Powierzchnia felgi jest gładka i wygląda jak nowa.

Podsumowując, skuteczne odnowienie felg jest jak najbardziej możliwe do wykonania. Opisana powyżej metoda opierająca się na proszkowaniu jest skutecznym sposobem na odnowienie i zabezpieczenie felgi. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kluczowe jest zwrócenie się do odpowiedniego specjalisty (np. piaskowanie Olsztyn), gdyż nie serwis samochodowy dysponuje odpowiednim pakiem maszynowym oraz doświadczeniem.