Lakierowanie

0
773

Lakier to coś więcej niż tylko warstwa chroniąca obraz olejny przed światłem ultrafioletowym, zanieczyszczeniem atmosfery i ścieraniem. Wydobywa blask kolorów, dzięki czemu lśni. Lakier wykonany jest z żywicy Damar rozpuszczonej w mieszaninie terpentyny i innych rozpuszczalników organicznych. Pamiętaj, że farba olejna wysycha z zewnątrz w; po wyschnięciu tworzy najpierw powierzchnię skóry. Podczas procesu suszenia na tej powierzchni tworzą się małe pory. Powierzchnia farby może wydawać się sucha, ale pod skórą farba jest nadal mokra, bez względu na to, jak cienka jest powłoka. Wysuszony film z farbą olejną potrzebuje co najmniej 6 miesięcy do wyschnięcia na tyle, aby nie został ponownie rozpuszczony przez łagodne rozpuszczalniki, takie jak terpentyna. Gdy lakier zostanie nałożony na reprodukcję obrazu olejnego na płótnie przed 6-miesięcznym czasem schnięcia, lakier wypełnia pory filmu farby olejnej. Zawartość rozpuszczalnika w lakierze może łatwo rozpuścić niedokładnie wysuszoną farbę olejną w spód płótna i powodować wszelkiego rodzaju problemy – takie jak marszczenie się warstwy farby olejnej, pękanie i zażółcenie koloru.

• Oczyść obraz, aby był wolny od kurzu i brudu. Połóż obraz olejny płasko, a następnie zwilż powierzchnię odrobiną waty czystą wodą.

• Wysusz obraz olejny kolejną odrobiną waty. Palcami delikatnie usuń wszystkie włókna bawełny, które utknęły w farbie olejnej.

• Pozostaw obraz do wyschnięcia na kilka godzin.

• Wybieraj spośród wykończeń o wysokim połysku, satyny lub matowych. Lakiery mogą być szczotkowane lub natryskiwane. Do nałożenia lakieru użyj pędzla z płaskim włosiem. Jeśli nie chcesz, aby obraz olejny na płótnie był zbyt błyszczący, użyj matowego lakieru zamiast połysku.

• Przy malowaniu płaskim, pracuj od góry do dołu, nakładając lakier równolegle do siebie, od jednej krawędzi obrazu olejnego do drugiej. Zawsze pracuj w tym samym kierunku. Staraj się mieć taką samą ilość lakieru na pędzlu dla każdego pociągnięcia, aby nakładać równe ilości lakieru na wszystkie części obrazu olejnego. Zawsze maluj cały obraz olejny na płótnie za jednym razem.

• Gdy pierwsza warstwa lakieru wyschnie, nałóż drugą warstwę pod kątem prostym do pierwszej. To da ci dobre, równe wykończenie.

• Pozostaw obraz na płasko przez co najmniej 10 minut po zakończeniu lakierowania, aby lakier nie spływał po obrazie olejnym. Następnie oprzyj go o ścianę, aby wyschnąć, twarzą do środka.

• Aby sprawdzić, czy lakier jest suchy, czy nie, dotknij krawędzi obrazu olejnego, aby sprawdzić, czy nadal jest lepki. Powinien on wyschnąć w ciągu jednego lub dwóch dni, w zależności od pogody.