Laserowe cięcie blach — na czym polega?

0
663

Laserowe cięcie blachy to jedna z najbardziej popularnych i precyzyjnych metod obróbki różnego rodzaju materiału: od aluminium, przez stal nierdzewną, skończywszy na stali czarnej. Dzięki tej technice możesz uzyskać dowolnie zaprojektowany kształt i grubość danej blachy, jednak ostateczny rezultat będzie zależał od tego, jakiej firmie zlecisz takie zadanie. Efekty zależne są przede wszystkim od rodzaju sprzętu, którym dysponują, dlatego warto poznać dodatkowe parametry.

Metoda cięcia laserem

Na czym właściwie polega cięcie laserowe? W jaki sposób przeprowadzana jest taka obróbka? Z pewnością te pytania zadaje sobie wielu z Was. Podczas tego typu obróbki zostaje użyta wiązka laserowa, która rozprowadza dużą ilość energii na danej przestrzeni. To z kolei przekłada się na ogromną precyzję i możliwość uzyskania różnych, nawet najdrobniejszych kształtów. Warto jednak pamiętać o tym, że laser laserowi nie równy i jakość wiązki może się znacząco różnić. Zatem jak wybrać ten najlepszy? W tej chwili jednym z topowych sprzętów, które dostępne są na polskim rynku, jest wyciskarka laserowa Fibre o mocy 4 kW, z której korzysta firma zajmująca się profesjonalną obróbką – Golden-Eye. To urządzenia pozwala na cięcie blachy czarnej do nawet 15 mm grubości oraz stali nierdzewnej do 12 mm. Dużą zaletą tej wyciskarki jest również to, że umożliwia uzyskanie określonych kształtów na blachach o maksymalnych wymiarach arkuszy, które wynoszą 1500×3000 mm.

Dostępne są różne rodzaje laserowego cięcia blachy, wśród tych najważniejszych należy wymienić: odparowanie, wypalanie, topienie z wydmuchiwaniem oraz tworzenie pęknięć.

Alternatywne rozwiązania

Istnieje jeszcze kilka innych sposobów na to, aby nadać materiałom określony format. Jednym z nich jest cięcie tlenowe, które wymaga zastosowania specjalnego palnika. Jednak w odróżnieniu od laserowego, ta metoda, nie sprawdzi się w przypadku materiałów o mniejszej grubości.

Inną alternatywą może być także cięcie plazmowe. Chociaż jest to znana metoda, trzeba zwrócić uwagę na to, że nie zapewnia ona wysokiej jakości związanej z wygiętymi krawędziami. Ponadto, ta technika, jest często o wiele droższa, aniżeli cięcie laserowe.

Zatem, dlaczego cięcie laserowe stanowi jedno z najlepszych rozwiązań? Otóż najważniejszą kwestią jest precyzja. Laser idealnie nadaje się do tego, aby uzyskać określony format w przypadku różnego rodzaju blach. Dodatkowo wyróżnia się znakomitą powtarzalnością, więc nie trzeba martwić się o odchylenia czy nierówności.