Malowanie proszkowe

0
932

Malowanie proszkowe to metoda, która jest wykorzystywana przy pokrywaniu farbą powierzchni metalowych. Często bywa nazywana malowaniem na sucho. Na czym dokładnie polega? Zapraszamy do lektury. 

Jak przebiega proces lakierowania proszkowego? 

Farbę nanosi się odpowiednimi pistoletami natryskowymi przy pomocy sprężonego powietrza. Lakierowanie wymaga przygotowania powierzchni. Ważne jest aby nie zalegały na niej kurze i pyłki. Następnie farba jest nakładana za pomocą wspomnianego pistoletu. Gdy pomalowane elementy wyschną należy przejść do polimeryzacji. W tym celu pomalowane elementy są umieszczane w piecu, który jest rozgrzany do temperatury około 200 stopni celsjusza. W piecu dochodzi do stopienia i utwardzenia powłoki. Z reguły czas potrzebny na utwardzenie wynosi około 20 minut. 

Malowanie odbywa się w specjalistycznych malarniach dysponujących piecem (tak zwana malarnia proszkowa lub lakiernia proszkowa). Warto wiedzieć że malarnie różnią się wielkością kabin w których dochodzi do aplikacji farb proszkowych.

Zastosowanie lakierowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe ma zastosowanie wszędzie tam gdzie chcemy bez problemu pomalować metalową powierzchnię. Uzyskanie gładko pomalowanej powierzchni na metalowych elementach jest bardzo trudne do osiągnięcia przy użyciu standardowej farby (lub nawet niemożliwe). Zastosowanie lakierowania proszkowego rozwiązuje problem spękań, zanieczyszczeń, pęcherzyków i zacieków. Poza tym wśród zalet należy wymienić doskonałe zabezpieczenie przed korozją oraz wyjątkowe walory estetyczne.