Program dla małej firmy produkcyjnej

0
717

Zarządzanie małym przedsiębiorstwem produkcyjnym nie jest najprostszym zadaniem. Bez wątpienia wymaga zarówno kompetencji czysto technicznych jak i umiejętnego zarządzania zespołem. Dopełnieniem całości jest sprawny program do zarządzania produkcją. O tym jakie wymagania (czytaj. funkcjonalności) powinien zawierać przykładowy program tego typu dowiesz się z tego artykułu.

Zastanów się czy system ERP jest odpowiedni dla Twojej działalności

Duże firmy produkcyjne (np. powyżej 40 pracowników) zwykle wykorzystują oprogramowanie do zarządzania produkcją w postaci zaawansowanych programów typu ERP – służących do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa na różnych płaszczyznach. Wdrożenie programu tego typu z reguły wiąże się z dosyć dużym wydatkiem, na który wiele małych (mikro) firm nie może sobie pozwolić. Poza stosunkowo wysokimi kosztami trzeba też zwrócić uwagę na to, że większość funkcjonalności w typowych systemach ERP jest po prosty nie wykorzystywanych. Dlatego też poniżej skupimy się na funkcjonalnościach kluczowych dla mniejszych przedsiębiorstw.

Kluczowe funkcjonalności dla małej firmy produkcyjnej

Zatem jakie funkcjonalności wydają się kluczowe z perspektywy małej firmy produkcyjnej? Z reguły w mniejszych firmach produkcyjnych jest wdrożony sprawdzony i prosty system fakturowy/finansowy lub ewentualnie jakieś rozwiązanie fakturowo-magazynowe. Natomiast brakuje czegoś do zarządzania produkcją. W bardzo małych firmach użytkowane są chałupnicze rozwiązania typu excel + jakiś darmowy program. Jednak prędzej czy później jest to po prostu nie wystarczające i trzeba rozejrzeć się za czymś co przypomina program typu MES.

Planowanie produkcji w małej firmie powinno być wspomagane przez odpowiednie oprogramowanie. Celem wdrożenia takiego rozwiązania z reguły jest lepsza kontrola i organizacja hali produkcyjnej. Docelowo pracownicy powinni dokładnie widzieć co i w jakiej kolejności wykonywać. Natomiast kadra zarządzająca powinna mieć lepszy wgląd w mierniki dotyczące wydajności.

Przykładowe funkcjonalności, jakie z reguły są przydatne dla mikro firm produkcyjnych to:

  • Utworzenie planu produkcyjnego
  • Rejestracja operacji wykonywana przez pracowników
  • Rejestracja wejść i wyjść, rejestracja czasu pracy
  • Rozliczenia za określone zlecenia
  • Zarządzanie zamówieniami
  • Planowanie produkcji przez Internet

Podsumowując, większość małych firm (np. poniżej 10 pracowników, czasami nawet poniżej 40-50 pracowników) może świetnie funkcjonować korzystając z prostych lekki i przemyślanych rozwiązań. Duże systemy ERP z reguły są dobrym rozwiązaniem aczkolwiek nie do końca optymalnym pod kątem wydajności. Również nakłady inwestycyjne często są niewspółmierne do funkcjonalności, które są rzeczywiście wykorzystywane w codziennej pracy.